کورایم
یکی درد ویکی درمان پسندد یکی وصل ویکی هجران پسندد من از درمان ودردو وصل وهجران پسندم آنچه را جانان پسندد
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: منصور - سه‌شنبه ۱٦ بهمن ۱۳۸٦

            بسمه تعالي

            14 نكته درباره اينكه در زندگي مشترك زندگي بهتر داشته باشید            1.هيچ وقت هر دو در يك زمان عصباني نشويد

            2.هيچوقت سرهمديگر دادنزنيد مگر اينكه خونه شما آتش بگيرد

            3.اگر قرار است در كشمش زندگي يك نفر پيروز بشود بگذاريد همسرتان پيروز شود

     4.اگر مي خواهيد از همسرتان انتقاد كنيد از عشق شروع كنيد اول خوبي وزيبايش و كارهاي مثبت ودوست داشتن بگيد بعد انتقادي بكنيد

            5.هيچ وقت اشتباهات گذشته را وسط نكشيد

            6.نگذاريد دنيا شما را اينقدر مشغول كند كه از همسر وخانواده غافل بشيد هر چند كه بخاطر خانواده باشد

            7.هر روز حداقل يك جمله ويا يك كلمه محبت آميز به همسر خود بگيد

            8.در زندگي از خوبيهاي همديگر بگوييد

            9.هر وقت حق با شما است بگذريد وهر وقت حق با شما نيست سكوت كنيد توجيح نكنيد

            10.همسر خود را با نامي كه دوست دارد صدايش بزنيد

            11.موقع وارد شدن به خانه سلام كردن را فراموش نكنيد وموقع خروج خدا حافظي كردن را فراموش نكنيد

     12.هيچ وقت در زندگي به نتيجه نگاه نكنيد بلكه به زحمتي كه كشيده شد بنگريد مثلا خانمي زحمت كشيده غذا درست كرده ولي آخرهاي پخت غذا هواسش نبوده غذا سوخته نبايد بخاطر اين داد وفرياد كشيد چون خودش هم دوست داشت نتيجه بهتر بشه اما نشد

            13.تشكر كردن را هيچ وقت فراموش نكنيد تشكر از مخلوق تشكر از خداست نگوييد وظيف دارد بايد انجام بدهد

     14.خانم خانه دار توجه داشته باشد مبادا چيزي از شوهر خود بخواهد كه توانش را ندارد يعني بر آوردن آنچيزبرايش مقدور نيست

 

 

            چند نكته ازخانه‏دارى و همسر دارى فاطمه (س)

     در خانه على (ع) عشق و محبّت عميق موج مى‏زد و على و فاطمه در عمل در كنار يك ديگر بار زندگى را بر دوش مى‏كشيدند، على آب و هيزم و آذوقه فراهم مى‏نمود و زهرا آرد تهيّه كرده و نان مى‏پخت و خانه را رفت و روب مى‏نمود.

     فاطمه زهرا (س) زندگى زاهدانه و غذاى ناگوار و لباس درشت بافت و خشن را تحمّل مى‏نمود و فقط رضايت خدا و رضايت رسول خدا و همسر گرامى خود را در مدّ نظر داشت.

     از امام على (ع) نقل شده است: فاطمه در خانه من بود، در حالى كه از تمام كسان پيامبر (ص) در نزد او عزيزتر و محبوبتر بود، او آنقدر با مشك، آب آورده بود كه سينه‏اش مجروح شده بود و آنقدر به دست خود آسياب كرده بود كه دستانش خشن گشته بود و خانه را آنقدر رفته بود كه لباسهايش خاك آلوده شده بود و آنقدر زير ديگ را روشن كرده بود كه جامه‏هايش چركين و دود آلود شده بود و بسيار لاغر و نزار گشته بود.

     به همين جهت به نزد رسول خدا (ص) رفت و خواستار كنيزى شد كه در كارهاى منزل به وى كمك كند، آن حضرت فرمود: من به تو چيزى مى‏آموزم كه بيش از كنيز به حال تو سودمند است، وقتى از نماز فارغ شدى، پيش از آنكه به چپ و راست خود بنگرى 34 بار اللَّه اكبر بگو و 33 مرتبه الحمد للَّه بگو و 33 مرتبه هم بگو سبحان اللَّه،

            اگر چنين كنى، خداوند نيرو و نشاط در انجام كارها به تو عنايت مى‏كند.

     بعد از مدّتى كه گشايشى در امور حاصل شد، پيامبر (ص) خدمتكارى به نام (فضّه) را براى خدمت به نزد       فاطمه (س) فرستاد، امّا فاطمه (س) با فضّه مانند ساير زنان عرب نسبت به خدمتكاران خود رفتار نكرد، بلكه اودر كار خانه، روزها را ميان خود و فضّه تقسيم نمود.

 

     روزى امام على (ع) به خانه آمد و به فاطمه (س) فرمود: آيا چيزى دارى كه براى طعام بياورى؟ فاطمه (س) فرمود: به حقّ آن، خدايى كه نام تو را بزرگ داشت، سه روز است كه هيچ چيز در خانه نداريم.

            على (ع) پرسيد: پس چرا چيزى به من نگفتيد؟

     فاطمه (س) فرمود: رسول خدا (ص) مرا از درخواست از شما منع كرد و فرمود: (از پسر عمويت چيزى      مخواه، اگر چيزى آورد كه هيچ، و گر نه از او تقاضايى مكن)، آنگاه حضرت على (ع) براى طلب روزى از    منزل بيرون رفت، از مردى يك دينار وام گرفت و به سوى منزل حركت نمود، در راه با مقداد بن اسود بر      خورد كرد و از وى پرسيد: تو را چه شده كه اين وقت شب از منزل بيرون آمده‏اى؟ مقداد گفت: اى اميرالمؤمنين، گرسنگى باعث خروج من شده است، امام على (ع) فرمود: من نيز به همين جهت بيرون آمده‏ام و يك دينار وام گرفته‏ام، اكنون تو را بر خود مقدّم مى‏دارم و دينار را به مقداد داد و به سوى منزل روانه شد، در منزل مشاهده كرد رسول خدا (ص) در خانه است و فاطمه زهرا (س) به نماز اشتغال دارد، چون نماز زهرا (س) به پايان رسيد، همراه خود طبقى سر پوشيده آورد و بعد از برداشتن سرپوش على (ع) ظرفى پر از   گوشت و نان مشاهده نمود، با تعجّب پرسيد: فاطمه اين غذا را از كجا آورده‏اى؟

            فاطمه (س) پاسخ داد: اين از جانب خداست، خداوند هر كس را كه بخواهد بى‏حساب روزى مى‏دهد.

رسول خدا (ص) فرمود: سپاس خدايى را كه تو را مانند مريم سرور زنان بنى اسرائيل قرار داده، آنگاه همگى    از آن ظرف غذا خوردند و تا يكماه هيچ از آن غذا كاسته نشد، اين طبق بهشتى هم اكنون در نزد قائم آل محمّد (عج) است كه او از آن غذا تناول مى‏كند
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :