آموزش پارتیشن بندی ویندوز ویستا

با عرض سلام

 چندی پیش برای پارتیشن بندی ویندوز ویستا ماندم که چه کنم ؟سرج کردم دیدم کسان دیگری هم مثل من هستند! ولی در یکی از وبلا گها یادم رفته کدام بود مطلب خوبی یافتم وبا همان راهنمایی پارتیشن بندی کردم وهمان پست را در اختیار شما دوست عزیز میگذارم تا بتوانی استفاده نمایی

آموزش پارتیشن بندی ویندوز ویستا,

 

 

خیلی اوقات وقتی با دوستان در مورد ویژگی های ویندوز ویستاصحبت می کنیم فقط اشاره به Windows Defender ، Windows Aero و Windows Media Center می کنند در حالی که ویندوز ویستا علاوه بر موارد فوق دارای قابلیت ها و ویژگی هاییدیگری هم می باشد از جمله پارتیشن بندی هارد توسط Vista Disk Management .

شکل ظاهری Vista Disk Management بسیار شبیه XP Disk Management می باشدولی بین این دو یک تفاوت عمده وجود دارد و آن اینکه با استفاده از Vista Disk Management به راحتی و بدون هیچ نرم افزاری می توانید هارد خود را پارتیشن بندیکنید به عبارتی در XP Disk Management فقط می توانید کارهایی همچون مخفی کردن درایوها و تغییر نام درایو ها را انجام دهید در حالی که در Vista Disk Management علاوهبر موارد فوق امکان پارتیشن بندی جدید ، تغییر سایز پارتیشن ها ، جدا کردن فضایخالی یک درایو ( پارتیشن ) برای ایجاد یک پارتیشن جدید (shrink ) و .. نیز وجوددارد .

در کل با قابلیت جدیدی که در ویندوز ویستا قرار داده شده است هرکاربری به راحتی و بدون اینکه اطلاعات هارد خود را از دست دهد می تواند هارد خود راپارتیشن بندی مجدد کند که در ادامه به آموزش نحوه پارتیشن بندی توسط ویندوز ویستا ( Vista ) می پردازیم :

ابتدا در محیط ویندوز ویستا از طریق منوی Run و باتایپ عبارت Diskmgmt.msc وارد بخش Vista Disk Management شوید . بعد از باز شدنپنجره Disk Management بروی درایو C یا هر درایوی که دارای فضای خالی کافی می باشدکلیک راست کنید و در منوی حاصل گزینه shrink را انتخاب کنید ( shrink کردن بهاصطلاح کوچک کردن فضای یک پارتیشن می باشد ) . در تصویر زیر هارد فقط دارای یکپارتیشن با حجم 80 گیگ می باشد که تصمیم داریم یک پارتیشن جدید دیگر به این هارداضافه کنیم تا در کل هارد ما دارای دو پارتیشن باشد .
بعد از چند لحظه پنجره Shrink باز می شود . در این پنجره ( مطابق تصویر زیر ) اطلاعاتی که به شما می دهدشامل فضای استفاده شده در درایوC ، فضای آزاد و از همه مهم تر مقدار فضایی که شمامی خواهید از فضای آزاد درایو C خود جدا کنید نمایش داده می شود که این قسمت کهبسیار مهم می باشد .
در این پنجره و در قسمت TOTAL SIZE BEFORE shrink مقدارفضای هارد یعنی همان 80 گیگا بایت ( 78166 ) را نمایش داده است . در قسمت size of available shrink space available مقدار فضای آزاد هارد در درایو C را زده است کهدر این قسمت هرچی نوشته شده باشد دقیقا همان مقدار در قسمت enter the amount of space to shrink نیز درج شده است . در واقع مقداری که در قسمت enter the amount of space to shrink زده است ( 7 گیگ ) مقدار فضای آزاد هارد می باشد که شما می توانیدبرای پارتیشن جدید خود استفاده کنید و این امکان در اختیار شما می باشد که چه مقداراز این 7 گیگا بایت را برای پارتیشن جدید خود انتخاب کنید . اینک بروی دکمه shrink کلیک کنید تا فضای اضافه درایو C از آن جدا شود و در واقع پارتیشن جدیدی به اندازه 7 گیگ ایجاد شود .
برای استفاده از این پارتیشن جدید بروی آن کلیک راست کنید ودر منوی حاصل بروی عبارت New Simple Volume کلیک کنید و مراحل ویزاد را که بسیارساده می باشد ادامه بدهید تا پارتیشن جدید قابل استفاده باشد که البته این ویزاردشامل نام پارتیشن - نوع فرمت آن و .... می باشد . البته در آموزش این مطلب بهدوستان از مطلب دو سایت life hacker و microsoft نیز استفاده کردم.

منبعمقاله: MPComputer

 

/ 2 نظر / 31 بازدید
زهرا

سلام .خوبي .معلومه کجايي؟ .اين قدر گشتم تا اسم وبلاگت رو پيدا کردم مي توني با ثبت لينکت آمارت رو اينقدر افزايش بدي که خودت هم باور نمي کني . برو تو سايتشون بعد به قسمت لينک خود را اضافه کنيد برو و لينکت رو ثبت کن و کد توليد شده رو تو قسمت ويرايش قالب بريز خيلي با حاله.يه بار لينک باکس رو نشون بدي يه بار لينکت رو اول همه لينک باکس ها نشون ميده اسم سايتشون هم www.jahanbox.com خوشحال خواهم شد اگر وقت كردي سري هم به سايت من كه حاوي مطالب متنوع فرهنگي، اجتماعي و مذهبي است بزني. اگرسايت منو در پيوندهاي وبلاگت با نام ( روزنامه نگار تازه كار) http://rooznegar2.persianblog.ir/ قرار بدي ممنون هستم بعد بگو به چه نامي در سايتم لينكت كنم. ضمنا وبلاگ دوست خوبم زهرا با نام قاصدك و به آدرس http://baghasedak.persianblog.ir/ خيلي جالب و باحاله اگه از سايتهاي پاسا‍ژ اينترنتي تجارتگر به آدرس www.tejaratgar.ir و مديريت آگهي و بازرگاني تجارتگر به آدرس www.tejaratgar.com سري بزني چيزاي خوب زيادي مي بيني امتحان كن

یاسمن

ممنون از اطلاعات مفیدتون